Відбулась літня школа «Причинні моделі і структурні рівняння»

1-14 липня у передмісті Санкт-Петербургу відбулась літня школа
«Причинні моделі і структурні рівняння» («Causal Models and Structural Equations»).

Link: http://lcsr.hse.ru/announcements/47282295.html
Це вже друга школа присвячена новітнім методам аналізу даних, яку проводить Лабораторія порівняльних соціальних досліджень Національного дослідницького університету «Вища школа економіки» (Російська Федерація) (http://lcsr.hse.ru). Лабораторія була створена у листопаді 2010 р. з метою розбудови провідного світового центру порівняльних соціальних досліджень і підготовки кваліфікованих молодих дослідників. Задля цього в лабораторію залучаються фахівці світового рівня – Р.Інглехарт (R.Inglehart) (науковий керівник лабораторії) і К.Вельцель (C.Welzel).
Основним лектором школи цього разу був відомий німецький дослідник і методолог Пітер Шмідт (Peter Schmidt). Він регулярно викладає на літнії школах в Ессексі, семінарах GESIS в Кельні, в швейцарській літні школі в Лугано. Перший тиждень був присвячений загальним принципам використання структурних рівнянь і конфірматорному факторному аналізу. На другому тижні відпрацьовувались уміння з побудови і тестування причинних моделей. Як програмне забезпечення використовувався пакет Mplus (http://www.statmodel.com), який на сьогодні вважається найпотужнішим інструментом аналізу з використанням структурних рівнянь. Протягом всієї школи П.Шмідт і його асистент Софія Ігнац (ZSÓFIA IGNÁCZ) консультували учасників з роботи над їхніми власними моделями. Також Г.Дюльмер (HERMANN DÜLMER) професор Кельнського університету надавав консультації з багаторівневого ієрархічного аналізу (HLM), а керівник лабораторії Е.Панарін проводив курс зі структурних рівнянь з використанням програмного пакету R.
Крім власне навчальної складової важливим моментом школи було проведення учасниками презентацій власних дослідницьких проектів. Молоді вчені, більшість яких складали аспіранти і дослідники «Вищої школи економіки», мали можливість отримати рекомендації щодо стратегії аналізу і використаних методів від фахівців світового класу. Крім російських дослідників серед учасників школи були представниці Білорусі, Ізраїлю, і Швейцарії. Україну представляли С.Хутка (НаУКМА), яка є асоційованим науковим співробітником лабораторії, Н.Левчук (Інститут демографії і соціальних досліджень НАН), Ю.Савельєв (Київський національний університет) і Ю.Середа (Інститут економіки та прогнозування НАН).
Варто зауважити, що подібні школи Лабораторія порівняльних соціальних досліджень почала проводити на регулярній основі з 2011 р. Стати їхнім учасником можна на конкурсній основі, надіславши заявку свого дослідницького проекту. Інформацію можна знайти на розділі сайту лабораторії http://lcsr.hse.ru/announcements. Також лабораторія регулярно оголошує конкурси, за результатом яких можна стати її асоційованим науковим співробітником. А найближча подія – це друга Міжнародна конференція «Соціальні зміни у крос-національному вимірі» (“Social Change in Cross-National Perspective”), що відбудеться у Москві 6 – 10 листопада. Заявку на участь у цій конференції потрібно надіслати до 20 серпня. Особливо заохочуються молоді дослідники, аспіранти і студенти, які є цільовою групою Лабораторії порівняльних соціальних досліджень.
З повагою, Юрій Савельєв