Круглий стіл «ВЕЖІ ТА МЕЖІ ПУБЛІЧНОЇ СОЦІОЛОГІЇ ПІД ЧАС ВІЙНИ»

 

1 грудня в межах XX Міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми розвитку соціологічної теорії" відбудеться круглий стіл "ВЕЖІ ТА МЕЖІ ПУБЛІЧНОЇ СОЦІОЛОГІЇ ПІД ЧАС ВІЙНИ"

Час проведення: 16:00 – 18:00

Місце проведення:

https://knu-ua.zoom.us/j/86435783493

Місце перегляду на YouTube (для глядачів, із можливістю коментувати та ставити запитання):

https://youtube.com/live/p1sp-A3dnWI

 

Модератори: д.соц.н. Ольга КУЦЕНКО, д.соц.н. Людмила СОКУРЯНСЬКА

Технічний адміністратор: к.соц.н. Артемій ДЕЙНЕКА

 

Війна стала величезним викликом не лише для українського суспільства та держави, але й для соціології. Українське суспільство і соціологія проходять історичний «тест» на спроможність не втратити свою ідентичність та гідність, мобілізувати ресурси для протистояння агресору, визначити орієнтири бажаного й можливого суспільного розвитку. Надзвичайна ситуація війни вимагає переосмислення соціальної значущості соціології як науки та професії, засад та орієнтирів соціологічної діяльності. У цьому контексті виникає низка питань щодо соціальної відповідальності соціології та соціологів в умовах війни. Чи загострюється соціальна відповідальність соціології за умов війни? Чи задаються умовами війни межі (етичні, теоретичні, методологічні, дискурсивні) для публічної соціологічної діяльності, зокрема виступів та публікацій? Які вежі знання розбудовуються сучасною українською соціологією як дороговкази державі й суспільству щодо можливих сценаріїв, загроз і перспектив повоєнного суспільного розвитку?

Проблемні аспекти для обговорення:

1. Публічний виступ соціолога: Які обмеження коректності? Чи є межа між науковою суворістю та суспільною відповідальністю?

2. Соціолог та медіа в умовах війни: Символічний капітал соціології на службі держави чи на службі науки?

3. Зміна етичних та технологічних меж соціологічного дослідження: Які виклики ставить війна у контексті відвертості, сензитивності та валідності?

4. Стратегія «вежі зі слонової кістки»: Чи є ескапізм науковця в умовах війни можливою стратегією?  Які можуть бути  наслідки цієї стратегії? Чи має соціолог  нести відповідальність за ці наслідки?

5. Соціологічна рефлексивність: між «занадто» та «недостатньо». Чи є місце для теоретичної рефлексії й фундаментальної науки в умовах війни, в суспільстві emergency та urgency і чи «засинає» вона, коли «говорять гармати»? 

6. Дискурси соціології для повоєнного розвитку: Які ідеї та концепції пропонує українська соціологія для повоєнного розвитку суспільства та демократії?

 

 

Учасники:  1.  

Віль БАКІРОВ

президент Соціологічної асоціації України, академік Національної академії наук України,   професор Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна

   
  1.  

Тимофій БРІК

доктор філософії з соціології (Мадридський університет імені Карлоса III), ректор університету Київська школа економіки

   
  1.  

Євгеній ГОЛОВАХА

професор, член-кореспондент Національної академії наук України, директор Інституту соціології НАН України

   
  1.  

Ольга КУЦЕНКО

віцепрезидентка Соціологічної асоціації України, професорка Київського національного університету імені Тараса Шевченка; професорка-дослідниця за Фондом Ейнштейна Технічного університету Берліна

   
  1.  

Вікторія СЕРЕДА

професорка, керівниця-координаторка Віртуального Українського Інституту передових досліджень (VUIAS, Берлін – Київ)

   
  1.  

Людмила СОКУРЯНСЬКА

віцепрезидентка Соціологічної асоціації України, професорка Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна

 

 

  1.  

Наталія ЧЕРНИШ

віцепрезидентка Соціологічної асоціації України, професорка Львівського національного університету імені Івана Франка

   

8.

Катерина МИХАЙЛЬОВА

професорка, проректорка з навчально-методичної роботи та інновацій Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія»

   

9.

Юлія СОРОКА

професорка Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна

 

Учасники дискусії:  Алла ЛОБАНОВА, Володимир ПАНІОТТО, Андрій ГОРБАЧИК, Олександр ГОЛІКОВ, Сергій ДЕМБІЦЬКИЙ, Ігор РУЩЕНКО, Олексій АНТИПОВИЧ, Оксана ЛИЧКОВСЬКА-НЕБО, Михайло МІЩЕНКО та інші колеги