Представники факультету соціології взяли участь у XVII соціологічних читаннях пам’яті Н.В. Паніної та Ю.І. Яковенка

10 грудня 2023 року представники факультету соціології – Ольга Безрукова, Андрій Горбачик, Артемій Дейнека, Ольга Іващенко, Алла Петренко-Лисак, Ганна Самчук, Микола Сидоров, Анна Тащенко, Валентина Чепак і Маргарита Широкова – взяли участь у XVII Міжнародних соціологічних читаннях пам’яті Н. В. Паніної та Ю. І. Яковенка, тема яких цього року була сформульована як «Українське суспільство і соціологи перед викликами війни та повоєнного розвитку».

10 грудня є важливою подією для соціологічної спільноти, оскільки це день народження видатної особистості – Наталії Паніної (1949-2006), однієї з ключових фігур в історії соціологічної думки в незалежній Україні. Вона відзначилася вражаючим внеском у сферу соціології, від розроблення методик для вивчення соціальних процесів у перехідному суспільстві до організації національного дослідницького проєкту «Соціологічний моніторинг». Інститут соціології НАН України щорічно проводить конкурс есеїв та наукову конференцію, відому як Міжнародні соціологічні читання. Ці заходи спрямовані на підтримку молодих соціологів, а переможець отримує звання «Кращий молодий соціолог року».

Цьогорічні читання люб’язно приймала у себе «Київська школа економіки», а її ректор Тимофій Брік безпосередньо брав участь у заході, продовжуючи стало тримати зв’язки з соціологічною спільнотою України, будучи випускником факультету соціології КНУТШ. Він зробив доповідь «Чому довіра до інститутів іноді зростає, а іноді ні», розмірковуючи про глибинні причини карколомного росту довіри до місцевих органів влади на рівні окремих ОТГ.

Володимир Паніотто під час презентації «Юрій Яковенко – 50 років спогадів» розчулив гостей заходу історіями і світлинами з далекого минулого, яке поєднувало його з Юрієм Яковенком, який писав дисертаційне дослідження під його керівництвом, Миколою Амосовим, з яким Юрій Іванович брав участь у моделюванні соціальних процесів в Інституті кібернетики, а також розкрив слухачам професійний шлях цієї непересічної особистості.

Світлана Бабенко з Malmö University, Sweden у своїй доповіді «Українські соціологи в Європі: виклики розвитку соціального знання в умовах війни та вимушеної тимчасової еміграції» наголосила на необхідності посилення співпраці між українськими соціологами в Україні і за кордоном, а також представила ряд можливостей участі для соціологів у міжнародних програмах і проєктах.

Чималий ажіотаж у присутніх викликала презентація Сергія Дембіцького, керівника дослідного проекту «Стресові стани населення України в контексті війни» – «Вчені у стресі. Чи ні?». Він показав, що володарі учених ступенів на подив краще пораються зі стресорами, ніж ті, хто не є вченими. В той же час найважливішими ресурсами протидії стресу для учених, як і для решти опитаних, є спілкування у справах поза основною роботою, дозвілля та робота.

В рамках проведення конкурсу «Кращий молодий соціолог року – 2023» присутні заслухали виступи шести цьогорічних учасників: Миколи Бондаренка і Руслани Москотіної (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), Олександра Вольсьского і Ганни Куровської (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»), Юлії Германової (Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»), Інги Козлової (Український католицький університет, м. Львів). Тексти есеїв учасників можна прочитати у 4 номері журналу «Соціологія: теорія, методи, маркетинг» за 2023 рік. За результатами обговрень конкурсна комісія присудила перемогу і першу премію Руслані Москотіній, другу премію – Ганні Куровській, третю премію конкурсу, а також спеціальну премію імені І.М. Попової за роботу, що має найбільшу соціально-практичну значущість, – Інзі Козловій.

Факультет соціології святкує перемогу нашої учасниці Руслани Москотіної разом з нею і покладає на неї надії щодо подальшого професійного зростання і силу її наукового голосу в просуванні досліджень важливих соціальних явищ і процесів.