ArtDei
В сучасному суспільстві гаджети та комп’ютерні технології давно перемогли книгу, а бібліотека, тобто книгозбірня, стала архаїчним явищем, непопулярним у студентському середовищі … Це судження втратило сенс для багатьох студентів 2 курсу спеціальності «Соціологія» після практикуму з дисципліни «Соціологія культури і дозвілля», що передбачав особисту зустріч з Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського.
Заснована 5 квітня 1918 року Указом Павла Скоропадського, національна за статусом з серпня 1988 р., вона є головним науково-інформаційним центром держави та входить до десяти найбільших бібліотек світу, вміщує, висловлюючись професійною бібліотечною мовою, 13 млн. одиниць зберігання.
Щорічно до фондів бібліотеки надходять 160-180 тис. книг, журналів, газет, у тому числі усі українські видання та дисертації.
Завдяки міжнародному обміну тут можна отримати літературу з 1500 наукових закладів різних країн та 80 бібліотек з усього світу. Бібліотека виконує, також, роль дипозитарію документів та матеріалів ООН.
Відповідно до вимог інформаційного суспільства заклад розширює свої функції, окрім традиційних – кумулятивної (формування, накопичення, аналітико-синтетична обробка та збереження документальних ресурсів); навчальної (підвищення інформаційної культури різних категорій користувачів); виховної (виховання патріотизму на державному, регіональному та університетському рівнях – як зазначено в статуті) додаються нові види діяльності. Це – соціальна функція, спрямована на розвиток здатності людей до самоосвіти, адаптації в сучасному інформаційному суспільстві; рекреаційна, що полягає в організації змістовного дозвілля, відновленні послаблених стресами психічних сил, оптимізації самопочуття людини.
Центральним завданням бібліотеки є формування головної загальнодержавної наукової колекції світової літератури та забезпечення доступу до документальної спадщини України і світу, а також - реставраційні роботи.
Головна всеукраїнська бібліотека має статус багатопрофільного наукового центру, що підтримується державою . Тут працюють аспірантура, докторантура, Спеціалізована учена рада із захисту кандидатських та докторських дисертацій.
Науковці закладу вивчають проблеми бібліотекознавства, книгознавства, біографістики, кодикології та кодикографії, книжкової культури, інформатики, соціальних комунікацій; сучасних технологій бібліотечно-бібліографічного забезпечення науки та управлінських структур тощо. Для науковців та студентів щорічно випускається в світ біля 20 назв наукових, бібліографічних та методичних видань.
Таку титанічну діяльність забезпечують 900 співробітників, згуртованих у 50 підрозділів бібліотеки. Серед них: науково-дослідні інститути архівознавства, бібліотекознавства, бібліографічних досліджень, інформаційних технологій, книгознавства рукопису. У складі науковців – два академіки НАН та член-кореспондент НАН України.
Не можна не згадати, що у штатному розписі усіх наукових бібліотек обласного та республіканського рівня передбачено посади соціологів. З 60-х рр.. видається щорічна збірка за результатами соціологічних досліджень читачів та книги.
Указом Президента 1996 року у Національній бібліотеці утворено Фонд Президентів України, що досліджує світовий інститут президентства.
Новий корпус бібліотеки розташований за адресою Проспект Голосіївський, 3. Це - унікальне приміщення, спроектоване та побудоване спеціально для вимог бібліотеки було відкрито для відвідувачів у 1989 році. Враж ають 27 поверхів монументального книгосховища; широкі, оздоблені тематичними гобеленами та пересувними виставками творів відомих художників холи, спеціально обладнані для різних читацьких потреб зали цього палацу книги. Нове приміщення бібліотеки займає 18 місце у рейтингу найбільших бібліотек світу.
До речі, за територіальним розміщенням Національна бібліотека ім.. В.І. Вернадського є нашим найближчим, серед наукових бібліотек, сусідом. Завітайте до неї, не пошкодуєте.