myksyd
Оригінал на порталі новин Македонії https://www.faktor.mk/
Раніше українців і росіян не сприймали як іноземців, але з 2014 року це сприйняття змінилося, і після війни, яка розпочалася 24 лютого цього року, вже нічого не буде, як раніше.
«Найбільше змішаних сімей за національністю традиційно має Донецька, Дніпропетровська, Луганська, Харківська, Одеська, Запорізька області та місто Київ. Щодо шлюбів між українцями та росіянами, то вони найбільш поширені на прикордонних територіях Північної України, частинах прикордонних територій на рівнинній території України (включаючи Чернігівську область), на територіях тимчасово окупованого Криму та сусідніх районах на північному заході країни. Довгий час в історії України шлюби між українцями та росіянами не сприймалися громадськістю як шлюби між іноземцями. Ситуація почала змінюватися після 2014 року з початком військової агресії з боку Росії. Через розбіжності в поглядах на російську агресію в таких сім’ях ми можемо спостерігати поширені конфлікти. Сім’ї почали розпадатися через різні ідеологічні погляди та небажання одного з членів переїжджати з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей. Крім того, є й інші проблеми, наприклад, ускладнення розриву, коли один із партнерів хоче залишитися в так званих ЛНР, ДНР, бо Україна та світ визнають лише документи, видані на території України. Оформлюючи позашлюбні паспорти, засоби для реєстрації партнерів, фактично створюються умови для двоєженства, що порушує не лише правові норми, а й права людини – можливість аліментів на дитину, право на безкоштовне розлучення», – каже Олена Вілкова, доцентка факультету соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Вона додає, що зміниться ставлення до простих росіян. Доцентка пояснює, що з 2016 року в Україні діє пілотний проект Мін’юсту «Шлюб за один день». Зокрема, за цей період з 2016 по 2020 роки було зареєстровано 32 319 шлюбів з іноземцями. Так, у 2019 році зареєстровано 9720 шлюбів з іноземними громадянами, у 2020 році (з 01.10.2020) – 5864. За статистикою за 2020 рік, найчастіше в рамках проекту «Шлюб за один день» громадяни України укладали шлюби з громадянами Російської Федерації, Республіки Польща, Федеративної Республіки Німеччина. Зазвичай більшість іноземців звертаються за такою послугою в містах Харків, Дніпро та Львів.
Докторка соціології, яка викладає на факультеті соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Ольга Безрукова, каже, що з початку війни кілька опитувань показали, що українці негативно ставляться до Росії, більшість із них розірвали зв’язки і вважають, що примирення не буде. не на роки, а на десятиліття. Українське суспільство чинить опір російській культурі загалом.
«Повне вторгнення Росії в Україну вплинуло на ставлення українців до Росії, друзів, родичів, колег, які живуть у сусідній країні. Але ці зміни лише посилилися відтоді, як вони почалися в 2014 році з російського вторгнення на Донбас і Крим. Якщо говорити про емоції, які росіяни викликають в українців, то вони такі: більшість відчуває ненависть, особливо після подій у Бучі та Маріуполі. Записи з цих місць облетіли світ, і для нас це відкрита рана в серці.
Друга емоція — гнів, особливо через ставлення російських військових (які грабують місцевих жителів на окупованих територіях, забираючи все від побутової техніки до білизни) та російської влади, яка намагається довести свою невинність в Україні, перекладаючи відповідальність на якихось міфічних нацистів і переписуючи власні підручники історії, не згадуючи Українську державу, Київську Русь.
Третє — неприйняття, яке не має нічого спільного з «сусідами Росії». Українці переходять на українську як основну мову спілкування, не хочуть дивитися російські фільми та читати книги російських авторів.
Також більшість населення країни (86%) відчуває згуртованість, єдність у власній країні. Багато українців розірвали зв’язки з рідними та друзями в Росії, особливо з тими, хто не дзвонив і не підтримував нас у перші дні війни.
«Все російське вторгнення стало основною причиною стресу для українців, головним чином через занепокоєння про безпеку близьких та усвідомлення ризику загибелі під час бойових дій».
За результатами опитування Соціологічної групи «Рейтинг» від 6 квітня 2022 року в півтора рази більше тих, хто вважає, що відновити дружні стосунки між українцями та росіянами неможливо (з 42% до 64%). 22% вважають, що це може статися щонайменше за 20-30 років. Близько 10% бачать таке примирення в майбутньому до 15 років. Навіть у прикордонних з Росією південних та східних регіонах більше половини опитаних не вірять у відновлення дружби між народами. 81% підтримують ідею підвищення податків для українського бізнесу, який продовжує працювати в Росії. 76% підтримують ініціативу перейменування вулиць та інших будівель на честь Росії.
Для порівняння, дослідження Міжнародного інституту соціології в Києві показало, що 90% українців станом на 2013 рік позитивно ставилися до росіян.