Опитування випускників 1991-2011 років факультету соціології

В рамках виробничої практики студентів 4-го курсу факультет соціології розпочав опитування соціологів-випускників Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

В 2011 році університетські соціологи святкували 25-річчя соціологічної освіти в університеті, адже в 1986 році вперше в Україні філософський факультет КНУ набрав студентів на навчання за спеціальністю «Соціологія». В 1991 році ці студенти закінчили університет і стали першими фаховими соціологами, які поповнили український ринок праці. З тих пір факультет соціології та психології (а з 2007 року – факультет соціології) щороку випускав нових соціологів, які, будучи фахівцями нового типу для українського суспільства, не мали готових моделей працевлаштування, тому самостійно шукали й винаходили зайнятість в українській демократичній політиці та ринковій економіці.

Таким чином вже 20 років факультет випускає соціологів. За цей час університетські дипломи отримали близько 730 соціологів – невелика, але важлива команда, яка сьогодні своїм професіоналізмом і експертними знаннями забезпечує демократичний процес у політичному житті та ринковий процес у економічному житті. З метою оцінити рівень підготовки до праці, яку дає факультет, отримати об’єктивну картину можливостей і перспектив, які відкриваються перед його випускниками, та знайти шляхи удосконалення фахової освіти факультет виступив з ініціативою провести унікальне дослідження для української вищої освіти – опитати випускників останніх 20 років.

Перед дослідженням ставиться широкий спектр завдань: оцінити освітню діяльність факультету і затребуваність фахових соціологів на ринку праці (зокрема її динаміку за 20 років), з’ясувати зв’язок між успішністю в навчанні та кар’єрним успіхом, виявити типові стратегії працевлаштування випускників, оцінити значущість різних аспектів навчального процесу для трудової діяльності в різних сферах зайнятості тощо.

Дослідження проводять четверо студентів 4-го курсу: Евеліна Голубовська, Ольга Маслянко, Анастасія Фітісова та Володимир Шелухін. Керує дослідженням асистент кафедри теорії та історії соціології Тарас Володимирович Цимбал. Методика опитування забезпечує конфіденційність і анонімність отримуваної інформації, яку буде використано лише в узагальненому вигляді.

З огляду на розсіяність генеральної сукупності дослідження пошук респондентів здійснюватиметься методом снігової кулі. Тому для успіху дослідження надзвичайно важливою є співпраця випускників. Факультет соціології звертається до випускників-соціологів 1991–2011 років з проханням піти назустріч дослідницькій групі, заповнивши невелику анкету і підтримавши студентів у пошуку наступних респондентів.

Основні результати дослідження будуть опубліковані на веб-сайті факультету.

З питаннями щодо проведення дослідження можна звертатися до керівника дослідницької групи ас. Тараса Цимбала (taras.tsymbal(песик)gmail.com).