Deineka
ІНСТИТУТ СОЦІОЛОГІЇ НАН УКРАЇНИ
СОЦІОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ УКРАЇНИ
Інститут соціології НАН України та Соціологічна асоціація України мають честь запросити вас до участі в роботі Круглого столу «Життєтворчість як життєстійкість – Україна і українці в роки війни», присвяченому 100-річчю від дня народження Лідії Василівни Сохань, який відбудеться 29 листопада 2024 року.
Однією з центральних тем досліджень Л.В.Сохань була проблема життєтворчості, навколо якої сформувався цілий науковий напрям, який став міждисциплінарним і впевнено увійшов у загальний соціогуманітарний дискурс українських науковців. В знак пошани до відомої української дослідниці та з нагоди її сторіччя Інститут соціології НАН України проводить Круглий стіл «Життєтворчість як життєстійкість – Україна і українці в роки війни».
Концептуальна рамка та головні теми обговорення
Війна спричинила актуалізацію інтересу до трансформації процесів життєтворчості в умовах надзвичайних екзистенційних загроз. В центрі уваги представників різних наукових дисциплін опинилася проблематика життєстійкості як важливої складової життєтворчості.
Життєстійкість досліджується на різних рівнях – національному, груповому та індивідуальному, та в різних площинах – економічній, політичній, соціологічній, психологічній та ін. При цьому в дискурсі стійкості дотепер існує досить значне термінологічне розмаїття. В різних контекстах йдеться про дещо відмінні процеси, стійкість розуміють як здатність зберігати нормальне функціонування під тиском несприятливих умов (resilience), як здатність бути готовим не лише до теперішніх, а й до майбутніх загроз (sustainability), як опірність стресам, тобто здатність переносити їх, не відчуваючи негативних наслідків (resistance). Відповідно в центр уваги дослідників потрапляють різні питання.
На макро- та мезо- рівнях стійкість – це суспільні практики, які створюють можливості для подолання викликів. Тут йдеться насамперед про дослідження здатності суспільних систем та інститутів до адаптації та самовідновлення завдяки мобілізації усіх соціальних суб’єктів для спільного розв’язання різних гуманітарних, соціальних і безпекових завдань. На мікрорівні увага зосереджена на життєстійкості окремих людей, підґрунтя якої визначають диспозиції щодо взаємодії людини зі світом: здатність надавати життю цінності та смислу, здатність перетворювати несприятливу ситуацію в ресурс для зміцнення опору, готовність приймати виклики і не боятися їх. Соціологічний погляд поєднує ці перспективи. Соціологи фіксують форми втілення життєстійкості в різних соціальних сферах, досліджують чинники, які забезпечують стійкість соціальних інститутів, визначають які практики соціальної взаємодії підтримують стійкість різних спільнот і соціальних груп. В ході опитувань громадської думки виявляється динамка самопочуття населення, характер соціальних очікувань, готовність долати труднощі воєнної доби.
Отже, до участі в обговоренні запрошуємо колег, які готові поділитися своїми міркуваннями і результатами досліджень стосовно наступних тем:
- Національна стійкість України, її чинники та ресурси.
- Інституційна стійкість в різних інституційних полях (армія, медицина, освіта, громадянське суспільство, церква, ЗМІ тощо).
- Роль самоорганізованих громадянських спільнот (волонтери, добробати тощо) в забезпеченні життєстійкості держави в роки війни.
- Ресурси життєстійкості різних соціальних груп (ВПО, мігранти, мешканці прифронтових поселень, мешканці звільнених від окупації територій тощо).
- Особистісна стійкість – адаптивність та креативність як відповідь на виклики воєнного часу (соціальні очікування, життєві стратегії, плани, проекти та ін.)
Для участі в Круглому столі необхідно до 25 листопада (включно) 2024 року заповнити реєстраційну форму https://tinyurl.com/5n78ry4y
Форма участі в конференції: заочна (дистанційна).
До заявки на участь у Круглому столі можуть додаватися тези, які будуть опубліковані в електронному збірнику, або стаття, яка за умови позитивної рецензії буде опублікована в фаховому соціологічному виданні Соціологія: теорія, методи, маркетинг.
Вимоги до оформлення тез додаються. Вимоги до подання статей див. за посиланням (https://stmm.in.ua/submit/). Участь у Круглому столі та публікація надісланих тез і статей є безкоштовними.
З питань проведення конференції звертатися до:
Олени Злобіної (тел. (097) 334 13 40; (095); e-mail: ezlobina@ukr.net),
Максима Паращевіна (тел. (095) 323 09 78; e-mail: paraschevin@ukr.net)